BAMBU AĞACININ HİKAYESİ

B

”Yoldan dönmek cesaret edemeyenlerin, yeterince inanmayanların hikayesi. İnanıyorsanız eğer inancınız yarı yolda bırakmaz. Yeter ki tohumu toprağa ekin ve sabırla, inançla, özenle ilgilenin. Bir sene sonra mı yeşerir beş sene sonra mı yeşerir bilemezsiniz.”

Bambu ağacının hikayesini hiç duydunuz mu?

Paul Coelho’nun Elif adlı kitabını okurken bambu ağacının hikayesine rastgeldim. Hikayeyi birkaç defa okudum. Bir müddet üzerine düşündükten sonra bu hikayeyi kesinlikle paylaşmalıyım dedim. Bilgisayarın başına geçtim ve yazmaya başladım. 

Aranızda hikayeyi bilenler kadar bilmeyenler de vardır. Hikayeyi hem bilmeyenler için hem de bilenler için anlatmak istiyorum. Bilmeyenler için kulağa küpe edilmesi gereken hikayelerden biri olduğu için anlatmak istiyorum. Bilenlerin de belki tekrar hatırlamaya ihtiyacı vardır. Kimler okur-istifade eder kimler okumaz bilemiyorum; herkesin kısmeti ayrı ayrı. Velhasıl kelam ihtiyacımıza binaen hikayeyi paylaşmak istiyorum.

Hepimizin hayatında işlerin sarpa sardığı zamanlar olmuştur, akla hayale düşmeyecek olayların baş kahramanı haline gelmişizdir. Mücadele ettiğimiz halde işlerin ters gittiği anlar yaşamışızdır. Anlayıştan, sevgiden, merhametten, vicdandan yoksun tutumlar ile karşılaşmışızdır. Anlayacağınız hepimizin yüreğinde sakladığı bir derdi var. Bilemeyiz kimin kalbi hangi ağır yükü taşıyor veya hangi ağır yükün altında eziliyor.

Derin üzüntüler, kalbi dağlayan hayal kırıklıkları dört bir yandan çevrelediyse etrafınızı hoş bir bambu hikayesi belki hayatınıza ilham olabilir.

‘‘Bambu ağacının tohumu ekilip büyük bir titizlikle sulanır, gübrelenir. Bir sene boyunca bambu ağacı filizlenmez. İkinci sene tohum tekrar özenli bir biçimde sulanır, gübrelenir; fakat gözle görülür bir değişiklik söz konusu dahi değildir. İlerleyen üçüncü ve dördüncü senelerde de herhangi bir büyüme olmaz. Beşinci senenin sonlarına yaklaşırken ise Çin bambusunun boyu kısa bir zaman dilimi içerisinde yirmi beş metreye kadar büyür. Çin bambusunun büyümesi tamamen içeridendir, yeraltındadır. Yeraltında yatay ve dikey olarak ilerleyen karmaşık bir kök yapısı oluşturur.’’

Bazen elde etmek istediğimiz şeylere karşı sabrımız, isteğimiz, halimiz tükenebiliyor. Bazı anlarda yola devam etmek için ne kendimizden ne de çevremizden destek bulabiliyoruz. Böyle anlarda o anın yıpratıcılığından çok o ana kadar emek vererek yaptığınız şeyler gözünüzün önüne gelsin. Emek vererek yaptığınız her şeyin karşılığı er geç size ulaşacaktır.

Çevremizdeki insanlar gözle görmek ister sonuçları, ama asıl büyümenin-gelişmenin içeriden olduğunu bilmezler. İnsanlara bir şeyleri izah etmeye uğraşarak ne vaktinizi ne de enerjinizi harcayın. İnsanlar yalnızca anlamak istediklerini anlayacak, duymak istediklerini duyacak, bilmek istediklerini bilecek. Kimi zaman da sizi alaşağı etmek için uğraşacak. Maalesef işlerine geldiği kadar değerlisiniz. Böyle insanlardan uzak durun, aldırmayın.

Yolun(m)uza sabır gerek, sabrı da ziyan etmemek gerek. Her ne yapıyorsak büyük bir özenle titizlikle sabırla ve inançla yapmalıyız. İstikrarlı bir şekilde bir yol üzerindeysek eğer o yol mutlaka nasibimizle bizleri bir araya getirir.

Yoldan dönmek cesaret edemeyenlerin, yeterince inanmayanların hikayesi. İnanıyorsanız eğer inancınız yarı yolda bırakmaz. Yeter ki tohumu toprağa ekin ve sabırla, inançla, özenle ilgilenin. Bir sene sonra mı yeşerir beş sene sonra mı yeşerir bilemezsiniz.  

‘‘Hak şerleri hayr eyler 

  Zan etme ki ğayr eyler 

  Arif anı seyr eyler 

  Mevla görelim neyler 

  Neylerse güzel eyler1.’’ 

1 Erzurumlu İbrahim Hakkı.

Yazar Hakkında

Yorum Ekle

By Ece Kesici

Ece Kesici

Website

Merhaba! Hello! Здравствуйте!

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .