DÜŞÜNCELERE VE HİSLERE HÜKMETMENİN YOLU: YÜZLEŞMEK

D

‘’Üstesinden gelemediğimiz düşünceler, söylenememiş sözler, ertelenmek zorunda bırakılmış hisler her yeni günümüzün hep yeni kalacak eski derdidir.’’

-Gülnaz Ece Kesici

Vaktinde ve yerinde dile getirilememiş düşünceler ve hislerin hayatımız üzerindeki etkisi tahmin ettiğimizden de fazladır. İfade edilemeyen, paylaşılamayan ve gün yüzüne çıkmayan her duygu ve düşünce zihnimizin ve gönlümüzün bir türlü rahat nefes alamamasına sebep olmaktadır. Söylenmemiş sözler, gizlenmiş duygular; kırgınlıklar, hüzünler, sıkıntılar, rahatsızlıklar hayatımızı çıkmaza sokarak iç dengemiz üzerindeki kontrolü günden güne kaybetmemize yol açmaktadır. Sır gibi sakladığımız her şey bir süre sonra ne yapacağı ve ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayan müphem-merhametsiz bir tehdide dönüşmektedir.

Dile getirmek istemediğimiz duygu ve düşüncelerimizin zaman içinde yok olacağını, bir şekilde aklımızdan da kalbimizden de unutulup gideceğini düşünmek son derece yanıltıcıdır. Her fikir ve her hisle yüzleşmemiz gerekir, içimizde halledemediğimiz her şey ortalığı küle çevirmek için bir kıvılcımı bekler durur. Yüzleşme meydana geldiği takdirde ise iç huzurumuzu ve dengemizi sağlayabiliriz. Kimi zaman düşüncelerimizden ve hissettiklerimizden başkalarının ‘’ne düşüneceği-ne hissedeceği-ne diyeceği’’ fikrinden dolayı ertelemek veya vazgeçmek zorunda kalıyoruz. Bu zorunda olma hali, asıl kimliğimizi ve özümüzü kaybetmemize neden oluyor. Özümüzden çok uzak, anlamı olmayan yollarda debelenip duruyoruz, bu da kendimizi tüketmenin bir başka yolu işte. Ait olduklarımız ile aramız o kadar açık ki bu durumu dahi idrak etmekte zorlanıyoruz. Yüzleşemediğimiz duygularla o kadar çok zaman harcıyoruz ki, harcadığımız zamana bir de kendimizi dahil ediyoruz. Kontrol edemediğimiz, önüne geçemediğimiz her bir fikir ve düşünce ölümcül bir virüs gibi tüm vücudumuza ve ruhumuza yayılarak bizleri etkisiz hale getiriyor.

Üstesinden gelemediğimiz düşünceler, söylenememiş sözler, ertelenmek zorunda bırakılmış hisler her yeni günümüzün hep yeni kalacak eski derdidir.

Zorunlulukları, korkuları, ümitsizlikleri bir köşeye bırakarak içimizde olup biten kargaşaya, kötü gidişata bir son vermeliyiz. İşlerin her zaman mükemmel gitmeyeceğini bilmeli, aşamadığımız meseleleri göz ardı etmek yerine onları kabullenip yüzleşmeliyiz. Her ne kadar acı verse de başlangıçlar, neticeler her zaman mutluluk vericidir. Önemli olan odaklanacağımız duygulardır. Umuda odaklanan gözler binlerce umut kapısından geçer. Umutsuzluğa odaklanan gözler ise binlerce umutsuzluk diyarında gezer de bir netice elde edemez. Bizleri bir girdabın içerisine sürükleyen düşünce ve hisleri o girdabın içerisinde bırakmalıyız. Geriye dönmek, uzun uzadıya düşünmek, olayları tekrar tekrar anımsamak gelişimimizi ve yolculuğumuzu sekteye uğratan unsurladır. Daha ne kadar düştüğümüz çukura saplanıp kalmakta direneceğiz?

Bir düşünceye bağlı ayağa kalmak, ayağa kalkma düşüncesi de doğrulma isteğini tetikler, isteklerimiz ise bizleri harekete geçirir. Burada sorgulamamız gereken ise gerçekten ayağa kalkmayı düşünüyor muyuz? Düşüncelerimiz bizleri ve hayatımızı şekillendirir. Bir düşünce birçok isteğin uyanışını hazırlar böylece isteklerimiz için hareket zaruri bir hal alır. Bu zaruriyet hissi en iyi halimize ulaşmamıza yardımcı olur. Yüklerimizi bırakmak istiyorsak yüzleşme düşüncesi ile başlamalıyız.

Yüzleşme cesaretini göstermek içimizi dağlayan ve hırpalayan kederden vazgeçmeyi istediğimizin ispatıdır. Kendimize olan gardımızı indirip esareti altında kaldığımız düşüncelerimiz ve hislerimizle yüzleşebildiğimiz takdirde ruhumuzun özgürleşmesini sağlayabiliriz.

En kötü anlarımızın dahi sonsuza dek sürmeyeceğini unutmamalıyız. Şartların her zaman değişime tabi olduğunu bilmeliyiz. Bazen yıkılabiliriz, düşebiliriz, nefes almak dahi zor gelebilir; fakat bunların bir sorun olmadığını idrak edebilmeliyiz. Her şey değişebilir, önemli olan değişim karşısında sergileyeceğimiz duruşun nasıl olacağıdır. Bakmasını bilirsek olumsuz olayların dahi bizler için bir lütuf olduğunu anlayabiliriz.

Yazar Hakkında

Yorum Ekle

Ece Kesici

Website

Merhaba! Hello! Здравствуйте!

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .