DERDİN DEVASI: VEDALAŞMAK

D

‘’Mazi kalbimde bir yaradır

Beni zaman zaman ağlatan

İşte bu hazin hatıradır.’’

            Bizleri derinden etkileyen olayların ve o olayların mimarı olan kişilerin olur olmadık zamanlarda akla düşmesi huzura hasret kalan yüreklerimizin daha da biçare kalmasına neden oluyor. Vedalaşamadığımız her şey ile hikayelerimiz sonsuz bir döngünün içerisine hapsoluyor. İçimizden uğurlayamadıklarımız ile bağlarımız zehirli bir sarmaşığa dönüşüp bütün bir ruhumuzu karanlığın içine çekiyor.

Üstesinden gelmekte zorlandığımız düşünceler ve hisler ruhumuz üzerinde büyük bir etkiye sahip ve bu etki hayata dair bakış açımızın da köklü bir biçimde değişmesine yol açıyor. Yüzleşemediğimiz, dile getiremediğimiz ve vedalaşmaktan korktuğumuz her şeyin karşısında endişeli bir bekleyiş içerisinde kalıyoruz. Bizleri uykularımızdan eden, anın içinde feryatlar etmemize neden olan anlatmakta güçlük çektiğimiz hislerin neticesinde kaygı ve korku içerisinde kalan benliğimiz ise doğru kararlar vermekten yoksun bir duruma düşüyor. Zamanın yaralarımızı iyileştirmesine müsaade etmekten bile imtina eder bir hale geliyoruz.

Gerçi bazı hisler zamanla bile geçmiyor, zaman bile o hisleri alt edemiyor. Bazen hislerimizi anlatmaktan çekindiğimiz zamanlar oluyor. O anlar insana öyle acı veriyor ki, kuramadığımız cümlelerin ağırlığını kalpte hissedebiliyoruz. Hepimizin yalnızca kendine ve muhatabına sakladığı bir hikayesi vardır, muhatabına anlatılamayan hikayeler can yakıcıdır. İnsanın en büyük ıstırabı da dile zor gelen hislerle vedalaşmaktır.

Her şeyi unutmak zor olsa da imkânsız olmadığını bilmeliyiz. Eminim zaman kimin neyi hak ettiğine karar vermemize yardımcı olacaktır. Ruhumuz ve kalbimizle attığımız adımlar bizleri yanlışa sürüklenmekten koruyacaktır.

Yol kat etmek istiyorsak o ilk adımı atmak zorundayız. İlk adım ise geçmiş ile ilgili düşüncelerimiz ve hislerimiz ile yüzleşip-vedalaşmak. Geçmişin izlerinin ağırlığını şu anın sırtına yüklemek kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülüklerden birisidir. Geçmişte yaşamış olduğumuz olayların duygularımız üzerindeki tezahürünün olumsuz bir seyir takip etmesi anın içindeki bizlerin elden ayaktan düşmesine neden oluyor. İlk adımı atmak yine bizlerin inisiyatifinde olan bir durumdur. Nasıl ki içimizdeki korkuları besleyip büyütebiliyorsak, cesaretimizi de güçlendirebilir, ayağa kaldırıp korkularımızın karşısına bir kalkan gibi inşa edebiliriz. İstikrarlı bir ilk adım bizlere hayatın umut dolu bambaşka çehrelerini gösterebilir.

Ruhumuzun her bir köşesine sızmak için fırsat kollayan dünde hissettiklerimize karşı cesur bir ilk adım anımızın kurtuluşuna yakılmış bir ışıktır. Bizleri hırpalayan dünle ve düne ait olan her şey ile hesaplaşmak ve vedalaşmak gerek, dünde bırakmalı ve anın mucizelerine kucak açmalıyız. Sırtlamış olduğumuz bu ağır ve zehirli yükleri ne zamana kadar taşıyabiliriz ki? Yoldan çıkmaya meyilli olan iradelerimizi kontrol altına almayı bilmeli, duygularımızla yaşamayı, kabullenmeyi ve vedalaşmayı öğrenmeliyiz.

Eğer dün bizim canımızı acıtmaya devam ediyorsa biz izin verdiğimiz içindir. Bizler çaresiz insanlar değiliz, inançlı ve ümitvar insanlarız. Nefes almaya devam ettiğimiz ana kadar karşılaşmış olduğumuz her bir insanın ve yaşamış olduğumuz her bir olayın altında mutlaka bizlere gönderilen bir mesajın olduğunu unutmamalıyız. Eğer hislerimizle oynanmışsa, kötülük bulmuşsak, haksız bir şekilde itham edilmişsek unutmayalım ki karşımızdaki kişiler de hayatlarının bir döneminde benzer olaylarla ve kişilerle imtihan edilecektir. İnsanların adaleti şaşsa da Allah’ın adaleti hiçbir koşulda şaşmaz.

Şunu da aklımızdan çıkarmayalım istikametimizde ayrılıklar da var kavuşmalar da var, üzülmek de var sevinmek de var, hayal kırıklıkları yaşayacağımız zamanlar da var hayallerimizin gerçekleşeceği zamanlar da var. Her şey zıttı ile bir bütün ve güzel, ayrılıklar olmasıydı hasretle beklenen kavuşmaların bir önemi de olmazdı. Hissettiğimiz her duygu zıttı ile anlamlı.

Her ne kadar vedalardan korksak da üzülsek de yeni başlangıçların varlığı hüzünlerimizin ve korkularımızın üzerine yağan bir umut yağmurudur. Belki de derdimizin devası bir küçük vedanın içerisinde saklıdır.

Doğru zamanda, doğru yerde vedalaşmalı kalbimiz ve ruhumuzdakilerle…

Yazar Hakkında

Yorum Ekle

Ece Kesici

Website

Merhaba! Hello! Здравствуйте!

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .