MÜCADELENİN YENİ ADI: KABULLENMEK

M

”İnsan suya düştüğü için değil sudan çıkamadığı için boğulur.”

-Mevlana

Kainattaki en çetin mücadele insanın kendi ile olan mücadelesidir. Başımıza gelmiş olan imtihanlar ise kendimizle olan mücadelemizde yol gösterici birer rehberdir. İmtihanları kabullenmek ise mücadelenin en zarif halidir. Kabullenmek demek vazgeçmek demek değildir kabullenmek mücadeleye bilinçli bir ruh ile devam etmek demektir.

Yaşadığımız fani hayatın içerisinde istemediğimiz, kimi zaman bizimle ilintili kimi zamansa bizim dışımızda gelişen birçok olumsuz hadise ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bazen hak etmediğimiz muamelelerle karşılaşıyoruz, bazen yalanlar dört bir yanımızı kuşatıyor bazen de adına insan denilen türün insanlık dışı davranışlarına maruz kalıyoruz. Bu olayların ruhumuzda yaratmış olduğu çaresizlik hissi hayata karşı direncimizi yerle bir edebiliyor, kendimize ve çevremize olan güvenimizi sarsabiliyor.

O anın içindeki çaresizlik kelimelerle ifade edilemeyecek kadar derin ve derinde. Bizleri bu çaresizlik çukuruna iten ise inandığımız, sevdiğimiz ve kıymet verdiğimiz her şey. En acısı da bu zaten. Fakat kabullenmeliyiz. Hayatımızda işlerin ters gidebileceğini, inandığımız doğruların yanlış çıkabileceğini, sevdiklerimizin ihanet edebileceğini, uğruna her şeyi göze aldıklarımızın bizleri yok sayabileceğini, başkalarına tercih edilebileceğimizi ve daha bir sürü insanlık halini kabullenmeyi öğrenmeliyiz.

Kabullenmeli, derdi rehber edinmeliyiz.

Ne geçmiş ne de gelecek üzerinde bir kontrol gücüne sahibiz ne geçmişi yad etmeli ne de gelecek üzerine kafa yormalıyız, sadece şu ana, şu birçok olasılığı özünde saklayan şu biricik ana sahibiz, şu ana sıkıca sarılmalıyız. Mucizelerin gelmesi için beklemeyi bırakmalı her yeni anın bir mucize olduğunun farkına varmalıyız. Aldığımızın her bir nefesin binlerce umuda yol gösterdiğini bilmeliyiz.

Tüm mükemmel ve değerli şeylerin zorluklara karşı gösterilen kuvvetli bir dirençle ortaya çıktığını unutmamalıyız. Mevlana‘’Sopayla kilime vuranın gayesi kilimi dövmek değildir, kilimin tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu kirini alır.’’ der. Sıkıntılar, sorunlar, hayal kırıklıkları bizleri en iyi halimize dönüştüren birer rehber niteliğindedir. Bu bilinci yakaladığımız takdirde derdin özündeki dermanı görebilir, sırat-ı müstakimden ayrılmayız.  

Düştüysek kalkmamız yakındır, sona geldiysek başlangıçlar çok uzak değildir. Yeter ki acılarımızı, yenilgilerimizi ve olan biten ne varsa hepsini olduğu gibi kabullenebilelim. Feryatlarımızı bastıralım, çığlıklarımızı susturalım, gözyaşlarımızı değmeyecek hiçbir şey için dökmeyelim. Çünkü kimse hissettiklerimizi ve yaşadıklarımızı tam anlamıyla anlamayacak. Derdi olmayana derdinizin sizi günden güne tükettiğini anlatamazsınız, kalbi olmayana kalbinizin nasıl bir yok oluşa sürüklendiğini anlatamazsınız, ruhu olmayanlara ruhunuzun ne denli bir keder içerisinde olduğunu anlatamazsınız.

Bu yüzden boşuna vakit kaybetmeyin insanlar sizi sadece görmek istedikleri gibi görecek, duymak istedikleri gibi duyacak, anlamak istedikleri gibi anlayacak. Düştüyseniz siz düştünüz. Yıkıldıysanız siz yıkıldınız. Ayağa kalkacak olan da sizsiniz. Olanların üstesinden gelecek olan da sizsiniz. Kabullenin, derdinizi kendinize derman edinin ve yolunuza devam edin.

İmtihanı kabullenip derdi içselleştirmemiz, derdin içindeki dermanı keşfetmemiz gerekiyor. Yaşadığımız her şey kişiliğimizin olumlu yönde gelişmesine katkı sağlayan derslerdir. İmtihanlar kendimize ve hayata yönelik keşiflerimizin rehberidir. İmtihanlarımızı doğru tahlil etmemiz oldukça önemlidir. İmtihanların neticesinde seçeceğimiz güzergahların bütün bir hayatımızı etkileyeceği bilinci ile hareket etmeliyiz.    

Ruhumuzun bakir topraklarında bir Zakkum ağacının mı yoksa bir Tuba ağacının mı yeşereceği tamamen bizim elimizde. Seçim her zaman ve her koşulda bize ait. Ya ruhumuzun mertebesini yükseltecek bir ağacın meyvesi ile besleniriz ya da ruhumuzu içten içe kemiren bir ağacın meyvesi ile besleniriz.

Her şeyi olduğu gibi kabullenmeli, seçimlerimizi doğru yapmalı ve her daim yola devam etmeliyiz.

Yazar Hakkında

Yorum Ekle

Ece Kesici

Website

Merhaba! Hello! Здравствуйте!

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .