SADIK BİR AŞIK: MUHTEŞEM GATSBY

S

‘’Ona aşık olduğumu fark ettiğimde nasıl şaşırdığımı sana tarif bile edemem, sevgili dostum[1].’’

            Uğur Mehter’in harikulade çevirisi ile Koridor Yayıncılık tarafından bez ciltli olarak okuyucuya sunulan Muhteşem Gatsby, F.Scott Fitzgerald’ın bir diğer özgün ve kusursuz eseridir. Romanın ilk basımı 1925 yılında yapılmıştır. Fitzgerald kendine has üslubu sayesinde eseri alışılmışın dışını çıkarmayı başarmıştır. Okuyucunun yoğun ilgisine mazhar olan roman aynı isim ile 2013 yılında beyaz perdeye aktarılmıştır. Yönetmenliğini Baz Luhrmann’ın üstlendiği filmin başrollerinde ise Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Joel Edgerton, Isla Fisher ve Jason Clarke yer almıştır.

            Romanda obsesif bir aşıktan ziyade sadakat duygusu yüksek bir aşık olan Muhteşem Gatsby’nin hayatına tanıklık ediyoruz. Gerçek bir aşkın ne denli insanı değiştirdiğinin kusursuz bir figürü olan Gatsby, bütün bir hayatını aşka adayarak aşkının kurbanı oldu. Muhteşem Gatsby’nin yazgısında başarı vardı, yükseliş vardı, popülarite vardı fakat sonsuz bir sabırla ve sadakat ile beklediği aşka (Daisy’e) kavuşmak yoktu. Belki de Daisy Muhteşem Gatsby’i bir an olsun bile hak etmemiştir. Gösteriş budalası, kibir müptelası, pervasızlığın ve vefasızlığın tek kalesi Daisy, sadık bir aşığın sadece hisleri ile değil bütün bir hayatı ile alay etti. Nasıl da bu kadar mükemmel bir aşığın gözlerine en az onun kadar aşıkmış gibi bakabildi?

            Gatsby bütün her şeyi ile Daisy’e tutkundu. Ona tutkun olan kalbinin bir başkası için çarpması imkansızdı. Fakat imkansızlıklar silsilesi bütün bir hayat boyu peşindeydi. Birini eleştirmeye kalktığında, dünyada herkesin seninle aynı avantajlara sahip olmadığını hatırla yeter[2]. Gatsby Daisy ve diğerleri ile gibi aynı imkanlarla hayata gözlerini açmadı O her daim çabalamak ve hayata karşı mücadelesini vermek zorunda kaldı. Gatsby’nin muhteşemliğinin kaynağı da bu sanırım.

Ahlaksal açıdan çöküntünün yaşandığı ekonomik temelli sınıfsal ayrımın netlik kazandığı metanın kullanımdan ziyade bir amaç haline geldiği dönemde Gatsby hayatın önüne çıkarmış olduğu engebelerden sıyrılarak, küllerin arasında kalıp feryat eden ruhunu yeniden inşa etti. İnşa etmiş olduğu ruhun sarsılmaz inancı Gatsby’i tüm bu şaşaanın otoritesi haline getirdi. Gatsby elde etmiş olduğu tüm gücü bütün bir hayat boyu hayalini kurduğu aşka ulaşmak için kullandı. Gatsby tek bir hayalin peşinde uzun zaman koşmak için çok yüksek bir bedel ödemişti[3].

             Aşkın söz konusu olduğu yerde zorluklar kolaylıkla bertaraf edilebilir, geceler pek ala ışığı ile her yeri aydınlatabilir. Aşk mağlup edilemez ve önüne geçilemez tek duygudur. Gerçek bir aşık için her şey olası ve mümkündür. İnsanın kalbinde sakladıklarını kimsenin yıkmaya gücü yetmez. Gatsby karakterinin de tüm zorlukların üstesinden kolaylıkla gelmesi gerçek aşkın gücünden kaynaklıdır. Kafasındaki hayali uzun zamandır yaşatmış, başından sonuna düşlemiş, deyim yerindeyse akıl almaz bir sebatla dişlerini sıkarak sabretmişti. Şimdi hayali gerçekleştiği için olsa gerek aşırı kurulmuş bir saat gibi adeta koşmaya başlamıştı[4]

İnsanın mükemmel bir derdi, büyük bir aşkı olmalı ve zamanı geldiğinde ikisinde de vazgeçebilecek iradesi olmalı. Muhteşem Gatsby’i okuduğumda tek hissettiğim buydu. Değmeyecek olandan vazgeçmek kendimize yapabileceğimiz en büyük iyilik bu dünyada. Uykularımızı kaçıran, bizi kendimizden dahi uzaklaştıran ve küstüren o derdi de o aşkı da bir köşeye bırakmayı vakti geldiğinde bilmek gerek.

Yazgının planı doğrultusunda yaşanılanlar yazgının bizlere lütfettiği irade ile son bulabilir. Çünkü Daisy gibi korkak, pervasız, vefasız ve riyakâr insanlar için cesur olmak demek Gatsby ile aynı kaderi yaşamayı göze almak demektir.

Tüm Muhteşem Gatsbyler için, okuyun, izleyin en önemlisi de hissedin.


[1] F. Scott Fitzgerald, Muhteşem Gatsby, Koridor Yayıncılık, İstanbul, 2020, s. 184.

[2] Fitzgerald, a.g.e., s. 9.

[3] Fitzgerald, a.g.e., s. 198.

[4] Fitzgerald, a.g.e., s. 116.

Yazar Hakkında

Yorum Ekle

Ece Kesici

Website

Merhaba! Hello! Здравствуйте!

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .