HAYATA UMUT İLE MUKAVEMET GÖSTERMEK

H

Mücadele var olduğu müddetçe umut her daim yerindedir.

            Birçoğumuz koca bir hiçliğin ortasında debelendiğimizi hissederken buluyoruz kendimizi. Okyanuslara sevdalı yüreklerimizi had bilmez benliğimiz tarafından küçücük su birikintilerinin içerisinde kürek cezasına mahkûm ediliyor. Hayata dair günü kotarmaktan öteye geçemeyecek amaçlar belirliyoruz, bu ise bizleri her gün istikrarlı bir mağlubiyete hazırlıyor.

            Mağlubiyetlerden zaferlere karanlıklardan aydınlıklara dipten zirveye çıkaracak olan ise sağlam bir inanç ile beslediğimiz umuttur. Sağlam inanç ile imkânsız denilen bir düş kurmalı ve o düşü her gün umut ile büyüterek gerçekleştirmeliyiz. Umutlu olmak direnişe hazırlanmak demektir, karamsarlıktan ve ümitsizlikten uzak olmak demektir. Umutlu olmak düşlerimizi gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışmak demektir. Umutlu olmak hiçbir şeyin imkânsız olmadığını kabullenmek demektir.

Umut etmek güzeldir. Fakat ne için umut ettiğimizi bilmek daha önemlidir. Çünkü zamanı geldiğinde tüm umutlar acımasız birer cellâta dönüşebiliyor. Hayata dair olmasa da insanlara dair umutlarımızla aramıza bizleri incitemeyecek kadarlık bir mesafe koymalıyız. Mesafeler kendi haklarımızı ihlal etmeye teşebbüs edenlere ve ihlal edenlere yönelik önemli bir tedbirdir. Nasıl ki başkasının hakkına girmekten imtina ediyorsak kendi hakkımıza girmekten de aynı ölçüde imtina etmeliyiz.

 ‘’Bedenin değişkendir. Çocukluktan itibaren aldığın gıdalarla bedenin hücreleri yenilenir, değişir. O halde beden aynı durumda kalmıyor. Oysaki, sen hep aynısın. Bu sebepten dolayı senin gerçek benliğin, bu bedenin değildir. Bedenin yok olsa bile, yine sen kendi zatınla ve hakikatinle yaşarsın[1].’’ Her şeyden önce her insanın tam manasıyla değişmeyeceğine ve yine her insanın tam manasıyla mükemmel olamayacağına inancımızın kuvvetli olması gerekir.

Birçok insanın yeterli gücü (buradaki ‘’güç’’ birçok şey olabilir) tekrar kendilerinde topladıklarında aynı ihtiras, hırs ve bencillik ile yollarına devam edebileceğini kabullenmeliyiz. Bu noktada idrak etmemiz gereken hadise bazı insanların iyi ve doğru olanı yalnızca perişan bir hale düştüklerinde seçtikleridir. Düşmeden önce düştükten sonra ve o düşüşten kalktıktan sonraki insan aynı insan değilse ve her bir evrede gösterilen davranışlar çeşitlilik arz ediyorsa o insanların samimiyetlerinin sorgulanma zamanı gelmiştir. Bizler için ise arınmanın vakti gelmiştir. Arınmalıyız kötü düşüncelerden, kötü insanlardan ve ruhumuza zarar veren her şeyden. Yükselmek istiyorsak ağırlıkları zamanında bırakmalıyız, bizden kopmalarına müsaade etmeliyiz.

Asıl ilgilenilmesi gerekenin ruhlarımız olduğunu bilmeli, ruhlarımızı ve kalplerimizi kibrin, hasetin, riyanın ve birçok kötülüğün boyunduruğu altında ezilmeye terk etmemeliyiz. Arınmanın zaruri bir ihtiyaç olduğunu hiçbir surette unutmamalıyız.

Arınan insan, öncelikli olarak kendi ile tanışmalı, kendini yetiştirmeli ve kendine yönelik umutlar beslemeli. Başkalarından ziyade kendimizle, fikirlerimizle, geliştirmek ve değiştirmek istediklerimizle ilgilenmeliyiz. Eğer bizler değişirsek her şey değişime tabi olur.  

Umudun kaynağı insanın kendisi olmalı, çünkü umudu başka insanlara bağlamak demek ayağımıza ağır prangaları geçirmek demek, umudu başka insanlarda aramak demek darağacına bile isteye çıkmak demek.

Umudun kaynağını özümüze döndüğümüz vakit bulabiliriz. Özümüze döndüğümüz vakit ise evrenin sırlarını görmeye nail oluruz. Bütün bir kâinatı görmek için ise bir çift gözün yetmediğine de şahit oluruz. Bütün bir kâinatı binlerce harikulade görüşü ihtiva eden ruhumuzla seyretmek gerek. Umudumuzu diri tutmalı, nefsimize ve zehirli insanlara kulak vermemeliyiz. Umutsuz olmak inancı ile var olan bizlere yakışmaz fakat ne için umut ettiğimizi bilmek de bizleri içinde bulunduğumuz fasit daireden çıkaracak yegâne anahtardır.

Umut her zaman vardır, yeter ki mücadeleden vazgeçmeyelim.


[1] İmam Gazali, Kimya-yı Saadet, Hisar Yayınevi, İstanbul, 2014, s.71.

Yazar Hakkında

Yorum Ekle

Ece Kesici

Website

Merhaba! Hello! Здравствуйте!

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .